Yeni bir dili öğrenmeye başladığımızda önce gündelik konuşmaları öğrenmek isteriz. Gramer işin olmazsa olmaz kısmı elbette. Ancak herkesin ilk istediği, gittiği ülkede önce derdini anlatacak kadar o yabancı dili öğrenmektir. Kelimelerin telaffuzu, hangi ortamda hangi cümlelerin seçilmesi gerektiği gibi. Sanal gerçeklik uygulamaları, yabancı dil öğretmeye başladı. Birlikte inceleyelim.

Mondly VR

Sanal gerçeklik uygulaması Mondly VR açıldığında mekan seçiyorsunuz. Bir resepsiyon, restaurant veya tren garı seçilebiliyor.

TANITIM VİDEOSU

 

Uygulamayı daha önceki çalışmalardan ayıran özellik ise karşınızda bir chatbot olması yani cevapları olan kısıtlı bir konu dağarcığında sizinle konuşabilen bir yapay zeka sohbet programı. Bu sizin konuşma pratiğiniz için bulunmaz bir fırsat.

Chatbot, konuşma tanıma ve VR birlikte bir sistem kurmak büyük bir eğitim teknolojisi atılımı.

Sistemi geliştiren ATi Studios CEO’su ve kurucularından Alexandru Iliescu Mondly VR oluşturma ile ilgili zorluklar hakkında şunları söylemiş:

“En zorlu meydan okuma, sanal gerçeklik içinde doğal bir havada konuşmaları gerçekleştirmek. Eski uygulamalarda öğrenci bir düğmeye basıp cevap cümlesini seçer veya emir cümlesi verir. Bu konuşmanın doğal akışını bozar. Bizim geliştirmek zorunda kaldığımız sistem ise kullanıcının konuşmaya başladığını anlar ve gözlüğü ile bulunduğu odada arka plandan gelen ortam gürültüsünü kalibre ederek yok sayar.”

 

Elbetteki bunlar ilk örnekler. Sayısız hata bulunacaktır. Ancak bir kaç yıl içinde hem yapay zekanın hem chatbotların ve hem de sanal gerçeklik sistemlerinin hızlı gelişimi çok büyük bir öğrenme deneyiminin bu yolla sağlanabileceğini gösteriyor.

Özellikle dil bariyeri ve kaygı bariyerini kırmak için birebir. 

Uygulama 28 dil öğretmek üzere üretilmiş. (İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Rusça, Amerikan İngilizcesi, Romence, Yunanca, Portekizce, Arapça, Hırvatça, Çekçe, Danca, Hollandaca, Fince, İbranice, Hintçe, Macarca, Japonca, Korece, Norveççe, Lehçe, İsveççe, Türkçe, Ukraynaca, Vietnamca, ve Tayca gibi)

İndirmek için:

https://www.oculus.com/experiences/gear-vr/1272636489423125/

Gerekenler:

Uygulama şu an için Oculus Rift ve Gear VR gözlükler ile uyumlu. Siz okuduğunuz zaman daha çok gözlük ve sistem ile uyumlu hale gelmiş olabilir.

Ben yazıyı yazdığımda ücretsiz bir uygulamaydı. Ayrıca Mondly dil eğitimi veren ve çok sayıda indirilen mobil uygulamalar da geliştiriyor.  iOS  ve Android

KAYNAKÇA:

https://www.mondlylanguages.com/

https://thenextweb.com/apps/2017/02/15/mondlys-vr-language-learning-app-is-the-closest-thing-to-actual-immersion/

http://www.liveatpc.com/learn-languages-in-vr-with-chatbots/

YORUM YOK

Yorum yazınız