Eğitimde sevilen Web 2.0 aracı ve uygulaması Thinglink,  360 derece fotoğraf ve videolar için interaktivite desteği vereceğini açıkladı.

Thinglink Ne Amaçla Kullanılır?

Büyük bir görselin çeşitli noktalarına web site bağlantılarını, videoları, metin ve görselleri bağlamak thinglink ile mümkün.  Örneğin bir makinenin parçalarını, bir fotoğraftaki ünlü kişileri, hangi ilde hangi ürünün yetiştiğini, iç organların isimlerini, güneş sistemini, hücrenin bölünme aşamalarını, cümlenin öğelerini, pek çok konuyu ve dersi destekleyen kullanımı kolay bir araçtır. En güzel örneklere şu sayfadan erişebilirsiniz:  https://www.thinglink.com/featured

Thinglink, şimdi de 360 derece görüntüler için interaktif özelliğini çalıştırmaya başladı. Bunun için firma $1.3 milyon dolar yatırım yaptı.

Aşağıdaki örneklere bakarak başlayalım. Play ile başlatın ve görüntüyü 360 derece döndürün. İşaretlenmiş hotspot denilen noktalara basarak içeriklere ulaşın.

Eğitim için çok şey ifade edebilecek  yenilik bu. Gerçek odalardaki nesne ve kişilere bağlantı verilebilir. Sanal 360 derece görsellerle oyunlar planlanabilir.

Hayali odalar oluşturulup bu odalardaki nesnelere, karakterlere video, metin ve fotoğraf bağlanabilir.

Ek fotoğraf: https://video.thinglink.com/static/vr/?bedroom

360 Derece Interaktif Video Örneği

https://video.thinglink.com/static/vr/?video linkine tıklayarak lütfen inceleyin.

İşin sanal gerçeklik kısmı ise şu: Thinglink uygulaması indirilerek çalıştırıldığında ve sanal gerçeklik gözlüğü ile bakıldığında 360 derece fotoğrafın içinde olmanız mümkün oluyor. İnteraktif noktalar bu sefer daha dikkat çekici şekilde işaretlenip içeriğe ulaşılabiliyor.

thinglinkappvr

Thinglink uygulaması 

iOS: https://itunes.apple.com/us/app/thinglink/id647304300?mt=8

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.thinglink.android

thinglink360vr2

360 Fotoğraf Çekmek

Bu durumda 360 derece çekim yapabilen bir kamera ile istenen mekan fotoğrafı çekilip sisteme yüklenebilir.

Mesela LG 360 Cam, Ricoh Teta,  Samsung Gear 360 gibi 360 derece çekim yapabilen kameralar kullanılabilir…

lg360kamera samsung360kameragear
Ayrıca bir sanal odadan diğerine geçiş bağlantıları kurmak da mümkün.

thinglink-vr-editor-360

Bu güzel tablo ücretsiz değil. Yıllık ücret bu yazıyı yazdığımda $120 olarak belirlenmişti. Okullar için ikinci bir ücretlendirme sistemi de var.

thinglinkvr360price

KAYNAKÇA

http://demo.thinglink.com/vr-editor

YORUM YOK

Yorum yazınız