Sanal gerçeklikte resim çizilebiliyor, dünya gezisi yapılabiliyor. Bunları yaparken elde tutulan pahalı ve gelişmiş kumandalar var. Peki kağıttan kumanda olmaz mı?

Özellikle Google Cardboard ve onunla uyumlu telefon takılarak kullanılan sanal gerçeklik gözlükleri için tasarlanmış olan çok fazla ürün bulamıyorsunuz.

Bir araştırmacı bunun kağıt ile yapılmasının mümkün olduğunu görmüş. Sadece bir A4 kağıt yazıcıdan çıkarılıp ortadan kesiliyor ya da katlanıyor. Telefonun arka kamerası bu kağıdın hareketlerini algılayarak bu örnekte silahı sağa sola hareket ettiriyor. Karton Google VR gözlüklerde zaten boşluk var. Plastik olanların da ön kapakları çıkıyor.

Ben de kendim için bir kopyasını hazırladım ve Kumanda 2 daha iyi algılanarak çalıştı. Biraz arkadaşlarıma da denettim. Kullanışlı. Geliştirildikçe harika olacaktır. Hatta iki adet olmalı. HTC Vive’da olduğu gibi farklı uygulamaları olabilir.

Aşağıdaki sayfaları tıklayıp büyütüp yazdırın. Yazdırırken kağıdı Yatay Landscape ve sıfır marjin seçmeyi unutmayın. Sonra videodaki gibi kesin ya da katlayın.

Kumanda 2

Tıklayıp büyük halini kaydedin ve yazdırın.

Kumanda 1

Tıklayıp büyük halini kaydedin ve yazdırın.

Önemli bir gelişme. Bir insan modelinin iç organlarını görmek, mesafe ölçmek, sanal gezi yapmak, tasarım yapmak gibi sayısız eğitim faaliyetinde elde kumanda olması işi kolaylaştıracaktır.

Kağıt kumanda örnek olarak geliştirilmiş ve şimdilik tek bir uygulama ile çalışıyor.

 

Android Uygulaması:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.GP.V1&rdid=com.GP.V1

Yakında bir tane daha uygulama geliyor diyor geliştirici.

Web sitesi:
http://paperstick.net/

Facebook Sayfası:
https://www.facebook.com/PaperStick-1372973026047724/?ref=page_internal


YORUM YOK

Yorum yazınız