Tarihi anlamanın en iyi yolu herhalde zamanda yolculuktur. Geçmişteki insanları, mimariyi, eşyaları, toplumsal kuralları, giysileri, törenleri yerinde görmeden bir medeniyeti çözmek gerçekten çok zor. Yeni teknolojiler zamanda yolculuk yapmamıza ve öğrenme yolculuğunda gezginlere sanal gerçeklikle tarihi sunmamıza imkan veriyor.

Bugün izlediğim bir videoyu sunmakla başlamak istiyorum. Video içeriğinde ağırlıklı olarak Roma var. Çünkü dünyanın en çok turist ağırlayan tarihi bölgelerinden birisi.


Ancak konuyu Roma ile sınırlamayalım. Düşünün kısa sürede Sultanahmet bölgesi – tarihi yarımadanın ve Anadolu’nun tarihi köşelerinin de pek çok zaman dilimi bu şekilde gezilebilecek. Bu ürünler üretildiğinde size tanıtacağız. Siteyi takibe almanızda fayda var.

Aşağıdaki çalışmada geçen bin yılların ağırlığı ile eskimiş olan yapıları restorasyondan da öteye taşıyan kültürel bir çalışmayı izleyeceksiniz. Lütfen önce videoyu izleyelim.

Sunum gerçekten önemli. Bu başlıklar başka yerde de turistlere sunulabilirdi. Ancak tarihi dokunun içinde sanal seyahati yapmak başka bir heyecan.

Ayrıca sanal yolculuk sizin istediğiniz kadar gezdirecek sizi sıkılınca çıkmanız mümkün. Videonun sonunda ise projeksiyonlarla duvarlara artırılmış bir katmanın da eklendiğini ve bina giydirme teknolojisi uygulandığını görüyoruz.

Videoyu izlediyseniz ekibin titiz çalışmasını artık yok olmuş freskleri, süslemeleri, sütunları hatta bahçelerdeki ağaçları ve çimenleri gerçek yaşama uygun şekilde canlandırmak için ne kadar emek sarf ettiklerini görmüşsünüzdür.

Pek çok uygulama göreceğiz. Bu sadece başlangıç. Tüm tarihi olayları savaşsa savaş kongre ise kongre o zaman gidip yaşayacağız.

Bunları bize eğitim teknolojileri özellikle sanal gerçeklik sunacak.

Bu işin sloganı şu: “Sınıfınıza getiremediğiniz her şeyi getirebilen teknoloji!”

Çalışma: Roma MS 70 yılı. İmparator Neron’un evi.

Rome’s Domus Aurea

 

Unimersiv Şirketinin de bir çalışması var konu üstünde Oculus ve Gear VR uyumlu şu anda

Time Travel Using VR: Explore the Ancient Rome in Virtual Reality (Coming Soon)

Örnek videoları

 

360 Derece Çekilmiş Videolarla Roma’yı gezin. Sanal gerçeklik gözlüğü ve Youtube uygulaması ile

http://www.italyinvirtualreality.com/#360experience 

KAYNAKÇA:

http://www.cbsnews.com/news/virtual-reality-recreates-roman-ancient-sites-domus-aurea-emperor-nero-palace/

https://en.wikipedia.org/wiki/Domus_Aurea

YORUM YOK

Yorum yazınız