Mars’a gidiş hakkında Elon Musk bir yandan, NASA diğer yandan sürekli yeni projeler yayınlıyor. Üstelik sadece insanlı seyahat değil. Orada kolonileşmek daha ulaşılabilir bir hedef olma yolunda. Bu yolculuğu sanal gerçeklikte yapmaya hazır mısınız?

The six-person crew on the Daedalus. The global event series MARS premieres on the National Geographic Channel in November 2016. (photo credit: National Geographic Channels/Robert Viglasky)
Fotoğraf: National Geographic Channels

Yıl 2033. Bizi bekleyen görev ile Mars’a belli bir yörünge üstünden gideceğiz. Gemimiz Daedalus analiz uzay gemisi. National Geographic kanalı Mars adlı belgesel programı ile konuya özel videolar yayınlıyor.

cwrypaywqaajuhd

Mars Belgeseli Sayfası

http://www.natgeotv.com/tr/belgeseller/natgeo/mars

Diğer videolar da üstteki linkten izlenebilir.

MARS –  SANAL GERÇEKLİK OYUNU

marssanalgerceklik

Sanal gerçekliğe nasıl ulaşacağız? Öncelikle sanal gerçeklik gözlüğü gerekli. Telefon ile çalışıyorsa telefon da hazır olmalı.

Aşağıda vereceğim linke, telefonda veya sanal gerçekliğe bağlı cihazınızda tıklayın. Görevleri göreceksiniz.

http://mars.natgeotv.com/tr/sanal-gerceklik/

 

mars-filmden

Arabirim Türkçe. Heme Oyna seçildiğinde iki seçenek var.

Standart ve VR Modu. Siz VR Modunu seçin.

oyundan1

İlk görevde gemiyi sanal göstergeler içinden geçirerek Mars’a ulaştırın. Başlığınızla o yöne bakmayı unutmayın.

mars1

İkinci görevde araç kontrolü yapacaksınız. Kargoyu bulun. Sonra gemiye dönmeyi unutmayın. Harita üstünde görünecektir.

Görevlerden çıkış için ayaklarınızın olması gereken yere bakın. Oyun çıkışını göreceksiniz.

mars2

Menülerden seçim yapmak için gerekli noktalara bir süre bakın.

Gerçekten güzel bir örnek. Bir şey kurmadan web üzerinden çalışması da artı bir özellik.

Jihae as Hana Seung, Mission pilot, systems engineer. The global event series MARS premieres on the National Geographic Channel in November 2016. (photo credit: National Geographic Channels/Robert Viglasky)
Jihae as Hana Seung, Mission pilot, systems engineer. The global event series MARS premieres on the National Geographic Channel in November 2016. (photo credit: National Geographic Channels/Robert Viglasky)

Elon Musk Mars Görevi Konuşması

Mars’ta Yaşam Görselleri

http://www.natgeotv.com/tr/marsta-yasam/galeriler/marsta-yasam#34999

marskapak

Belgesel Resmi Tanıtımı:

“Bugüne kadar insanoğlunun hayallerini cezbeden Mars, insanoğlunu bu gezegene göndermek için bilimin en saygın isim ve kurumlarının modern bir “uzay yarışına” girmesine sebep oldu. Şimdi ise Nat Geo, Oscar ve Emmy ödüllü yapımcı Brian Grazer, Ron Howard ve Emmy ödüllü yapımcı Justin Wilkes ve Dave O’Connor ile güçlerini birleştirerek, MARS serisi ile izleyicileri uzayın ve Mars’ın bilinmeyen noktalarına götürüyor.

Bu özel seri, uzun metraj film kalitesinde görüntüleri, görsel efektleri ile belgesel ve televizyon tarihinde bir dönüm noktası olacak. İnsanoğlunun Mars’a olan yolculuğunu ekranlara taşıyacak 6 bölümden oluşan bu özel seri, 2033’te yolculuk yapacak ekibin ilham veren hikayesini kurgu ile anlatacak.
Bu eşsiz hikayenin başlangıç noktası olan 2033 yılında, Mars’a giden ilk ekiple beraber yola çıkılacak. Kızıl gezegen ile ilgili soruların cevapları belgesel gerçekliğiyle cevaplanacak ve 2033’te yapılacak bu yolculuğu planlayan ve mümkün kılacak olan bilim insanları ve kaşiflerin röportajlarıyla gerçekler aydınlatılacak.
Serinin senaryolu kısmı Mars’a gidecek ilk ekibin Daedalus isimli uzay aracı ile yola çıkış hikayesine odaklanıyor. Bu tarihi yolculuğu, deneyimli ve dikkatle seçilmiş 6 kıdemli astronot gerçekleştiriyor. Dünyanın farklı yerlerinden seçilen bu astronotları Ben Cotton, Jihae, Alberto Ammann, Clementine Poidatz, Sammi Rotibi, Anamaria Marinca ve Olivier Martinez canlandırıyor. Her bir adımı uzmanlarca planlanan seride görsel dünya kostümler, özel ekipmanlar ve görsel efektler ile gerçek bir şölene dönüşüyor.”

Kaynakça:

http://www.nytimes.com/2016/11/15/business/media/a-trip-to-mars-signals-a-new-look-for-national-geographic-channel.html?_r=0

http://www.spacex.com/

 

YORUM YOK

Yorum yazınız