Matematik, hayatın içinde olan bir ders, aynı zamanda  mühendisliğin, bilimlerin bir çoğunun temeli. Öğrenirken bazen destek gerektiği de ortada. Bu yazıda tanıtılan artırılmış gerçeklik uygulaması Photomath sadece cevabı vermiyor, cevaba giden aşamaları da gösteriyor.

Videoları izleyerek nasıl çalıştığını görebiliriz.

 

 

Uygulamayı indirmek için:

Apple iOS, iPhone, iPad:
https://itunes.apple.com/us/app/photomath/id919087726

Android:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.microblink.photomath&hl=tr

Uygulamayı indirip kamerayı soruya yönelttiğimizde, mutlaka doğru çözeceği anlamına gelmiyor. Neticede öncül bir uygulama ve sürekli gelişiyor.

Etkileyici yanı ise artırılmış gerçekliğin yeni bir yol açması. Gelecekte yazı tanıma ve anlamlandırma için yapay zekayla birlikte çalışmasıyla, havuz problemleri veya mantık yürütmeye dayalı çözümlerin adımlarını da verebileceğini düşünüyorum.

Bir de elbette amaç sonucu görmek değil, sonucu kendi hesaplayacak öğrenciler yetiştirmek. Bu araç çözümden sonra doğrulama amacıyla kullanılırsa amaca daha çok hizmet edecektir. Ödevler için bir kopya aracı olduğundaysa sanırım hiç kimseye bir faydası olmayacak.

Photomath neler yapabiliyor?

Kamera ile görüntülenen soruyu çözebiliyor. El yazısını tanıyor, ekrana parmakla veya e-kalemle yazılan sorular, özellikle klavyeden zor bulunan mesela karekök gibi işaretler için önemli. Çözüme giden adımları gösteriyor. (Bu kısım da kusursuz değil geliştiriliyor.)

 

Örnek Denemeleriniz için PDF

https://photomath.net/presskit/Photomath-Examples.pdf

 

KAYNAKÇA

https://photomath.net/tr/

YORUM YOK

Yorum yazınız