360 derece video çekimi ve sinemacılık üstüne sektörde çalışan dostlarımla konuştuğumda 360 yerine 180 derecenin sinema ve eğitim videoları kadar, Youtube videolarının her alanına daha uygun olduğunu anlatmışlardı. Üstelik sanal gerçeklik gözlükleriyle sürekli çevrenizde dönmeden küçük baş hareketleri ile sahneyi görmek mümkün. Google bu amaçla VR180’i duyurdu.

360 derece videoyu çekmek çok zor. Çünkü çekimi yapan kameraman, ışıkçı, ses kayıt uzmanı, yönetmen hepsi sahnede görünüyor. Uzakta dursalar sahneye hakim olamıyorlar. Geriye tek yol havada uçan bir drone kamera kalıyor!

360 derece film izlenirken, videoda izleyicinin ne yöne bakacağı bilinemez. Oysa sizin karakteriniz onun bakmadığı bir yönde önemli bir şey yapıyor olabilir. Hikaye anlatımında geçen zamana rağmen çok az 360 derece filmin çıkmasının asıl sebebi bu.

180 derece çekimdeyse tüm teknik donanım ve film ekibi kameranın arkasında kalır. Ama izleyici çok geniş bir görüntü alanında arkasını dönmeye gerek duymadan filmi izler.

360 derece videoyla karşılaştırırsak daha az yer kaplar hem Internet trafiğini az kullanır, hem oluşturma (render) süreleri daha kısadır.

Google, bünyesinde bulunan Daydream VR ve Youtube bölümleri için Lenova, LG, Yi gibi ortaklarla buna uygun kameralar da üretilmesi için sertifika veriyor.

Bu gelişmelerle birlikte Adobe Premiere Pro gibi sektörde yaygın kullanılan video düzenleme yazılımlarına güncellemeler geliyor.

Aşağıdaki videoları sanal gerçeklik gözlüğü ile izlediğinizde 180 derece etkisini deneyebilirsiniz. Youtube uygulaması açılınca ekranın kenarındaki gözlük sembolüne videoyu iki göz için ayrılmış olarak izleyebilirsiniz.

Elbette 360 derecenin verdiği gerçeklik duygusu daha fazla ama bu yolla Google dünyadaki film ve video yapımcılarını yakalamanın bir yolunu bulmuş oluyor.

KAYNAKÇA:

https://vr.google.com/vr180/

https://www.yitechnology.com/180-vr-camera

http://www3.lenovo.com/us/en/google-io/

 

 

YORUM YOK

Yorum yazınız