Dilden dile çeviri konusu gün geçtikçe ilerliyor. Google gelişmiş  sinir ağları (neural networks) ve görsel tanımlama (image recognition) sistemleriyle günlük hayatı kolaylaştırıyor. Yabancı bir dildeki kitabı, gezdiğiniz ülkede sokaktaki yol işaretlerini, tabelaları, yemek için gittiğiniz restoranın menüsünü anında görerek, kolayca ve ücretsiz  çevirebilirsiniz. Gelin nasıl yapıldığını görelim.

İzleyelim mi?

Bu video da çok güzel anlatıyor kullanım alanlarını.

HAYDİ ANINDA ÇEVİRİYE BAŞLAYALIM!

İlk önce cep telefon veya tabletinize uygulamayı indirin.

 Android:

https://play.google.com/store/apps/details?hl=tr&id=com.google.android.apps.translate

iOS iPhone, iPad:

https://itunes.apple.com/tr/app/apple-store/id414706506?mt=8

Uygulama indi, artık hazırız. Nasıl çalışıyor sistem? Önce hangi dilden hangi dile çeviri yapılacağını seçiniz. Ortadaki çift yönlü okla Türkçe İngilizce çeviri yönü değiştirilebilir.

Metin girmek için dokunun yazısının altında soldaki kamera simgesine dokunun.
Mobil cihazınızın kamerası açılacak yabancı dildeki görüntü taranıp anında çeviri denemeleri yapacak. Bu özelliğe “Görün” denmiş.

Bu aşamada kelime basitse çıkan sonuç başarılı, eğer uzun cümle halindeyse fotoğraf çekme düğmesine basmanızı tavsiye ediyorum. Böylece kelimeler taranacak Google online yapay zekası anlamı çözüp size metin olarak verecek. Bu özelliğe “Fotoğrafını Çekin” denmiş.

 

Hangi dillerden görsel çeviri yapabileceğimizi gösteren bir tablo da var.
https://translate.google.com/about/intl/tr_ALL/languages/

Tabloda istediğiniz dile tıklayın. O dilin dinleme, söyleme, çevrimdışı çalışma, fotoğraf çekerek çözümleme imkanı verip vermediği işaretlenmiş.

Aynı zamanda o dilin en çok hangi ülkelerde çevrildiğini de görebiliyorsunuz.
Mesela Türkçe. Doğal olarak ülkemize gelen yabancılar Türkçe kelimeleri kendi dillerine çevirmek için kullanıyor. Türkçe kelimelerin çevrildiği ülkeler Türkiye, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Azerbaycan, İngiltere, Ukrayna.

Uygulamanın seveceğiniz bir yönüyse eller serbest sohbet modu. Telefonu masaya bırakın, iki dili otomatik çevirsin. Mikrofon simgesine basın sırayla konuşun. İki dili algılayacak hangi dilse diğerine çevirecek gerçek bir tercüman gibi.

KAYNAKÇA

https://translate.google.com/about/intl/tr_ALL/

 

YORUM YOK

Yorum yazınız