Artırılmış gerçeklik eğitimde çok pratik bir kullanım alanı bulabilir. Yakın gelecek için kurgulanmış bir sınıf aktivitesine bakalım.

Videoda hasta olduğu için sınıfta bedenen olmasa da heyecanıyla ve sanal bedeni ile var olan bir öğrencimiz var. Peter.

Konunun gerektirdiği şekilde dünya küresi gibi nesneler ders içinde kullanılıyor. Ama geleneksel yöntemlerde olduğu gibi sınıf atmosferinde soruyoruz birlikte düşünüyoruz.

Soru bugünün Web 2.0 araçları gibi Kim 500 Milyon ister formatında soruluyor.

Cevap doğru olunca puan toplanıyor ki, eğitimde oyunlaştırma (Gamification) teorisine uygun bir senaryo üzerinden gidilmiş.

Müzik aletlerini çalarken nota desteği sunuyor bir orkestrada çalarken olduğu gibi herkes kendi evinde çalıyor ama birlikte çalma deneyimi oluşturuluyor.

Mekanik bilgisi bir motorun parçaları tanınıyor. Elbette sorulması gereken neden elektrikle çalışan bir arabanın parçaları değil? Halen benzin, mazot mu kullanıyor olacağız?

Bir uzmanın canlı olarak soru soranın mekanını görüp cevaplaması ise olağanüstü.

İç organları tanımak için hemen havada ve öğretmenin sesli anlatımıyla gözlem yapmak da harika. (Bu örnek de bir Tersyüz Edilmiş Sınıf – Flipped Classroom çalışması)

Böyle bakınca tabletli bir sınıftan veya BYOD çalışmasından çok farklı gözükmüyor. Temel sıkıntı ise o gözlükler sürekli takılı mı olacak? Gerçekliğin üstüne sürekli ek bir katman giydirip o hayali dünyaya birlikte baktığımız için daha mı çok inanacağız.

Bazen teknoloji süratle ilerler neyin iyi neyin uzun vadede kötü olabileceğini düşünecek zaman bırakmaz. İyice düşünmeliyiz. Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik dünyamıza katkıda bulunan, cetvel, akıllı tahta, defter gibi kullanılabilirse ne ala. Diğer türlü uzun vadede dünyanın olduğu halinin kaybolacağını görmek zor değil.

 

Videoyu Hazırlayan:
http://www.eonreality.com/

YORUM YOK

Yorum yazınız